"להיות נהגת האמבולנס הראשונה במגזר זו שמחה שאין לתאר"

מאחורי ההגה: נהגת האמבולנס של רהט

אחרי שהחלה להתנדב במד"א כחובשת, ורוד אבו עאבד נשבתה בקסם הנתינה והצלת החיים והפכה להיות נהגת האמבולנס הראשונה. היא קוראת לנערות להתנדב לשרות לאומי במד"א ולא רוצה שהמשמרות ייגמרו

חסין אלדדא

ורוד אבו עאבד היא חובשת והאישה הבדואית היחידה במד"א שמחזיקה ברישיון נהיגה על אמבולנס. היא בת 29, אמא לארבעה ילדים, גרה בעיר רהט בנגב ומתנדבת בתחנת מד"א ובבנק מרכנתיל דיסקונט בעיר. "סיימתי לימודים בתיכון עם בגרות מלאה וציוניים גבוהים והלכתי ללמוד באוניברסיטה הפתוחה תואר בספרות ערבית ופסיכולוגיה. תמיד היה לי רצון לעסוק בתחום הרפואה, אבל החיים הובילו אותי למקום אחר. אני עובדת בבנק כבר שמונה שנים ואני אוהבת מאוד את העבודה שלי. אבל עדיין נשאר בי רצון לשנות משהו בעשייה שלי ולהתעסק ברפואה וטיפול – תחום שבו אני יכולה לא רק לקבל, אלא גם לתת לאחר. החלטתי ללכת למגן דוד אדום והצטרפתי לקורס חובשים של מד"א ברהט. עברתי את הקורס והתחלתי להתנדב בתחנת מד"א ברהט. הייתה לי משמרת קבועה בכל יום שישי, ובנוסף העברתי הדרכות עזרה ראשונה לילדים בבתי ספר.
ההתנדבות במסגרת מד"א מילאה אותה סיפוק. בכל משמרת למדה דברים חדשים בטיפול והגשת עזרה ראשונה והיא הרגישה צורך להתמקצע יותר. כך היא הגיעה להחלטה להוציא רישיון על אמבולנס. "זה תהליך ארוך כי היה לי רק רישיון לרכב אוטומטי. אבל הרצון שלי היה חזק יותר ובתוך חודש הוצאתי רישיון על רכב ידני ומשאית ועברתי טסט על אמבולנס בפעם הראשונה." בכך הפכה אבו-עאבד לנהגת האמבולנס הראשונה בחברה הבדואית, ונכון לכתיבת שורות אלו גם היחידה. "הגשמתי את החלום שהיה לי – להציל חיים. בכל פעם שאני נכנסת למשמרת – מרוב שמחה אני לא רוצה שהמשמרת תיגמר".
צילום: דוברות מד"א
להיות נהגת האמבולנס הבדואית הראשונה – זה שמחה וגאווה רבה, אין מילים לתאר. אני רוצה לקדם את השירות הלאומי במד"א במגזר, שיהיה עוד מתנדבות. אני מאמינה בחברה הבדואית יש הרבה נשים שרוצות להתנדב, אבל המשפחה לא נותנת להן, כי זה אומר להיות עם גבר לבד באמבולנס. מבחינת המסורת זה לא מקובל. אבל עכשיו אני נוהגת באמבולנס ומתנדבות יכולות לנסוע איתי."
תחנת מד"א ברהט נמצאת במרחב נגב של מד"א. תחת המרחב, בנוסף לתחנות מוצבים עשרות אמבולנסים בישובים המרוחקים של הנגב שמופעלים בידי מתנדבי מד"א שמתגוררים בהם. ורוד מספרת "חוץ מהטיפול הרפואי שעובדי מד"א מעניקים לתושבים, המתנדבים והעובדים פעילים מאוד בקהילה. מקיימים הדרכות בבתי ספר ואוספים תרומות במהלך כל חודש רמדאן ובחגים".
 במסע שלי לתפקיד נהגת אמבולנס חששתי שהסביבה שלי תתנגד לרעיון ושזה ייתפס כנגד המסורת. דאגתי שלא אצליח לשלב בצורה טובה בין העבודה ובין להיות עם הילדים שלי ושאהיה הרבה שעות מחוץ לבית רחוקה גם מבעלי. אבל קיבלתי תמיכה מצד המשפחה שלי, הם היו גאים בי. בעלי תמך וסייע ואחים שלי דחפו אותי קדימה, גם אבא ואמא – כולם תמכו.
בטקס סיום הקורס, בירך טלאל אל-קרנארוי את ורוד ואמר: " אני מאוד שמח. אנחנו גאים מאוד בהישג של ורוד אבו-עאבד, היא דוגמא אישית לחברה הערבית, אני מקווה שעוד בנות ונשים יצטרפו לדרך של ורוד." בעקבות קבלת הרישיון נערך ברהט טקס בהשתתפות ראש העיר דאז, טלאל אל-קרנארוי, מנכ"ל מד"א אלי בין, ומנכ"ל הקרן לידידות. תחנת מגן דוד אדום ברהט קיבלה אמבולנס חדש תרומה הקרן לידידות. בטקס השתתפו מספר רב של מתנדבים ועובדים במגן דוד האדום ובכירים אחרים.  "לעולם לא אשכח את היום הזה" אומרת אבו-עאבד. "אני אמשיך לשרת החברה שלי ולהציל חיים".